Trójkąt Ekspozycji forum

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/trojkat1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/trojkat1.php on line 29

 

Trójkąt Ekspozycji forum

 

Odpowiednia ekspozycja zależy od trzech bardzo relewantnych faktorów: przysłony, czasu tłumaczenia i czułości surowca (popularnego ISO). Od początku fotografii było one kluczem do osiągnięcia wszelkiej ekspozycji. Lepszej albo gorszej, ale ekspozycji. Bryan Peterson wymienił te faktory Trójkątem Wystawie.



Głównym z detali trójkąta jest przysłona. Potrafilibyśmy nią traktować poprzez pokrętło, przycisk albo koło w aparacie fotograficznym albo obiektywie. Na pewno przetłumaczyłeś obserwację na różnego gatunek liczby na wzierniku albo obiektywie. Jednymi z nich są cen przysłony. Ugoszczą one cen: f2.8, f3.3, f3.7, f4.0, f4.6, f5.2, f5.6, f6.5, f7.3, f8.0, f11, f16 (przy kompaktach cena nie przewyższa f8.0) Wszelka z tych cen pasuje odstępowi przysłony. Jej naczelną procedurą jest kontrolowanie miar światła osiągającego do macierzy albo telewizji. Im mniejsza ilość przysłony, tym potężniejszy otwór obiektywu. Przerabiając przysłonę f4.0 na f5.6 kwota światła wchodzącego przez obiektyw osłabia się o połowę. Takie transformacje odnoszą się do mięsistych cen przysłony (4, 5.6, 8. 11).



Następnym bokiem trójkąta jest czas naświetlania. W zależności od aparatu potrafilibyśmy dysponować czasami w zakresie od fantatyscznie treściwego 1/8000 s do 30s. Czas prostolinijni migawki ma za zadanie sprawdzać długość czasu, podczas którego dana ilość światła chodzi przez przysłonę może dojść do macierzy albo telewizji. Również w przypadku czasu potrafilibyśmy zmniejszać albo wzmagać jego cena o połówkę (np.1/500 na 1/250) albo ustanawiający cena 1/3 (np. 1/500, 1/400, 1/320, 1/250). Przy bogatszym doborze okresów pojawiają się lepsze możliwości w dopracowaniu wystawy.



Trzecim komponentem jest ISO. Ma on bardzo duży mir na kombinację cen przysłon i lat tłumaczenia. Bardzo interesującą teorię na przedmiot ISO stworzył Bryan Peterson oznaczając ISO jako robotnice pszczoły miodnej ;) Jeśli na jednym przyrządzie masz nakręcone ISO na 100 (100 robotnic), a na pozostałym na 200 (robotnic. Posłannictwem pszczół jest zgromadzenie światła, które chodzi przez obiektyw. Jeśli wyznaczymy takie same przysłony - f5.6 - czyli taką samą suma światła w obu losach, to przy pozostałym wariancie otrzymamy szybciej obraz niż przy naczelnym. Jak to się ma do czasu tłumaczenia? Będzie on dwa razy potężniejszy w naczelnym przypadku. (1 - 1/125s, 2 - 1/250s)



Podane zależności najpiękniej przetestować na osobistym instrumencie.



Trójkąt Ekspozycji


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!