Ruiny zamku Tenczyn zdjęcia

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/tenczyn1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/tenczyn1.php on line 29

 

 Ruiny zamku Tenczyn zdjęcia

 

Patrząc na wzgórze zamkowe z parkingu, nawet mimo chorych warunków pogodowych, dwa słowa spławią się na język - urocze ruiny. Ma się do przechodzenia jeszcze kostka od parkingu. Ruiny już nawet nie ronią się duże. One po prostu są duże i zamaszyste. Zastanawia nas, jak ten zamek wyglądał początkowo, przed Potopem Szwedzkim. Rafał stosowne zauważył, że Szwedzi to nas niegorzkie urządzili z naszymi zatrzaskami.



Nasza bieżnia do Rudna, muszę przyznać uprzednia dosyć zagmatwana, na szczęście GPS Marka doprowadził nas do celu. Nadmienię tylko, że z Bielska przewodziliśmy się w stronicę Tychów, na autostradę A4. W przyszłości podobnie osobliwe: Trzebinia, Wola Filipowska, Rudno. Dobitnie łatwiej było pędzić przez Oświęcim i Alwernie (tak też oddawaliśmy). Zamczysko jest bardzo zacnie wyraźny od strony autostrady A4. Jak już znajdziemy się w Rudnie, drogowskazy powinny nas doprowadzić do pałacu. Piszę, że powinny, lecz można ich nie zanotować (jeden był obalony). Nasza mapka interaktywna wyobraża dosyć drobiazgowo dostęp do pałacu. Przed zamkiem znajdzie się parking płatny 3zł. Nagłówek na obręb ruin pałacu jest darmowy.



Zamek stoi na wzgórzu Tęczno, jak się pokazuje wzgórze to jest wymarłym 250 milionów lat temu wulkanem. Fakt ten na pewno potęguje magiczność i wspaniały klimat tego miejsca. Od nazwy wzgórza zapożyczył również swoją wymienię - Zamek Tenczyn (lub Tęczyn, obie nazwy sa fachowe) w Rudnie. Różne podanie mówi, że nazwa Tenczyn przychodzi od miana córki Tynka Starży. Legenda mówi, że w IX wieku założył osadę Tyniec, a swojej córce Tenczy, zbudował obronna siedzibę, nazwaną od miana córki - Tenczynem.



Konstruowany jest z kamienia wapnistego, transmituje mu to równoczesnego uroku. Na pewno jest to zasługa Kazimierza Opasłego, który jak wiemy dokonał rewolucji w budownictwie za swojego panowania. Zamek, można powiedzieć, naturalnie wyrasta z kamienia.



Rządzimy się w stronę bramy wjazdowej do zamku przypadkowego. Znajduje się tutaj tzw. wieża bramna nazywana Nawojową, sądzę, że najwięcej charakterystyczna wieża na zamku, znakomicie wyraźna i rozpoznawalna z daleka. Na kupie widać drewniane schodki, prowadzące na najlepszą część wieży. Niestety nie ma możności nabrania tej frakcji. Musimy delektować się widokiem z najniższego poziomu.



Od północnej strony, możemy podziwiać najstarszą basztę warowni, tzw. Dorotkę. Została ona wybudowana w XIV wieku. Nazwa \"Dorotka\" wywodzi od ludzi Doroty Tenczyńskiej, która istniała powstrzymywana w tej strażnicy, aż do śmierci. Bodziec? Darowała się \" nieurodziwym znajomościom\". Baszta ta jest bardzo porządnie widoczna przy furty wjazdowej.



Zamek pozostał zbudowany w połówce XIV wieku przez Andrzeja Tęczyńskiego herbu Toporek. Jego ojczulek Nawój z Morawicy, wcześniej założył tutaj kolonię i jak się także przeczuwa, być może rozpoczął budowę zamczyska. Jest nadzieję, że to właśnie on konstruował legendarną \"Dorotkę\".



W XVI wieku częstymi gośćmi na pałacu istnieli Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Rok 1570 wprowadza okres przebudowy pałacu, Jan Tęczyński uczynił z rycerskiej twierdzy, renesansową siedzibę. Wszystko istniało robione zgodnie z władającą ówcześnie popularnością: arkadowe krużganki, attyka na wieży. Jednakże jak to uczęszcza z popularnością, prędko upływa. Kolejny właściciel, również Jan z Tęczyna przerobił zamek w innowacyjną warownię bastejową, Powstały nowe reduty - zwiedzane przez nas basteje. Powstała również prekursorska kaplica.



Rok 1656, napomknięty na zaczątku \" zalew szwedzki\", warownia podtrzymywała się przed Szwedami z powodzeniem. Perfidni Szwedzi, oprócz grabieży i ogni, wykorzystywali tym razem podstępu. Obiecali obrońcą wolność za kapitulacje. Jednakże wyrażenia swojego nie dotrzymali i mnogość z protektorów twierdzy wymordowali. Rok w przyszłości porzucili warownia i naturalnie go spalili.



Finał XVII wieku zaczyna częściową odbudowę zamku. Zamczysko przejęli wówczas Lubomirscy. Następny wiek przekształca tylko posiadaczy, najpierw na Sieniawskich, a w przyszłości na Czartoryskich.



Ruiny zamku Tenczyn zdjęcia


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!