Historia zamku Orawskiego

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/orawski1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/orawski1.php on line 29

 

Historia zamku Orawskiego

 

Warownia widocznie powstał po wypadzie tatarskim, który miał miejsce w roku 1241. Ówcześnie, obręby te ówczesny frakcją Państwa Węgier. Jak można sądzić, decyzja o wybudowaniu warowni mogła posiadać dwa bodźce: zabezpieczenie wschodniej bariery obrębu i straż ulicy biegnącej do Polski oraz utworzenie centrum administracji dla Orawy.



W 1241 zatrzaskiem przepisał król węgierski Bela IV z rodu Balaszów. W roku 1298 zamczysko był lojalny wielmoży Mateuszowi Czakowi Treńczańskiemu, po jego śmierci rządy sprawował Węgier Donczow. Od 1335 roku przymusy kasztelańskie piastował na pałacu hrabia Leopold. Od 1441 roku zatrzaskiem władał Piotr Komorowski, Polak, \"hrabia Liptowa i Orawy\". Próba otrzymania korony wiedeńskiej wywołała, że musiał zaniechać zamczysko i zdolna na Orawie i Liptowie. W 1482 roku Korwin dał Orawę i Liptów swemu synowi z niesprawiedliwego łoża Janowi, desygnując go hrabią. W 1527 roku Ferdynand Habsburg dał Orawę Aleksemu Thurzonowi, był to jednakże pusty gest, gdyż zamczysko nie przywierał do darowującego. W 1534 roku otoczył Orawski Zamczysko w mienie polski arystokrata Jan z Dębowca.



W 1549 roku Ferdynand Habsburg dodał Orawę do swoich dobry i wydzierżawił zamek Siedlnickiemu za 18 337 złotych reńskich, ale ten w 1556 roku, na potrzebowanie Ferdynanda, przymuszony był odstąpić go Franciszkowi Thurzonowi (bratu Aleksego). W 1574 roku zamek odziedziczył 8-letni syn Franciszka, Jerzy.



Zaczątek wieku XVIII przynosi następne powstanie antyhabsburskie, na jakiego czele staną Franciszek II Rakoczy. Wojska Rakoczego zajęły kompletne górne Węgry, czyli nowoczesną Słowację. Pod ich dzierżeniem znalazł się też Warownia Orawski. Po upadku powstania i włączeniu pokoi w 1711 roku pałac powrócił do dłoni spadkobierców Thurzonów.



W 1800 roku rozerwał pożar i w ciągu kilku dni zatarł wszystkie drewniane frakcji zamczyska.



Po II wojnie nacjonalizowano dawne majątki niemieckie i węgierskie na Słowacji. Pałac doświadczył na jakość królestwa. Dzisiaj w pałacu nadal odbywają prace remontowe i rekonstrukcyjne. Pałac pełni glebę pamiątki narodowej i muzeum. Prezentowana jest w nim gawęda samego pałacu, jednak najbardziej drobiazgowo pokazywano erę Turzonów i czasy komposesoratu. Jest również ekspozycja naturalna jak również etnograficzna Orawy. Należy wspomnieć o wspaniałej kolekcji rarytasów ornitologicznych, uzbieranej przez Antoniego Kocyana, polskiego leśniczego od 1870 r. odpracowującego w lasach Komposesoratu Orawskiego na węgierskiej wówczas Orawie. Szyki przedstawiają nie tylko ptaki, trwale osiadłe na Orawie, jednakże także zlatujące tam.



Z ciekawostek dotyczących zamczyska, można przytoczyć umieszczone na witryny Wikipedii fakty wiązane z ekranizacją na zamczyska takich celuloidów jak Nosferatu - symfonia grozy Friedricha Wilhelma Murnau z 1922 roku. Przewinięto tu także jeden z sektorów \"Janosika\". Odmienne produkcje to: \"Książe i Nędzarz\", \"Kanclerz\", \"Tomasz Sokolnik\".



Zamek Orawski tworzy się z trzech frakcji: Warowni Dolnego, Warowni Umiarkowanego i Warowni Górnego. Czasami właśnie z tego powodu mówi się o tym obiekcie jako o Pałacach Orwaskich. Ewidentnie najskromniej kładziony jest Zamek Dolny. Specyficznymi celami, które odkryją się w jego obrębku są: barokowy kościół z wieżą jak również pałac Thurzonów.



Dojazd do Orawskiego Zamku


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!