Kozia Górka 686 m n.p.m.

 

Kozia Górka widziana z Bystrej fot. Walczak MarcinKozia Górka to niezwykle sympatyczny szczyt, nie jest on może tak popularny jak Szyndzielnia i Klimczok, ale ze względu na bliskość miasta Bielska-Białej oraz kompleksu rekreacyjnego Błonia bardzo często odwiedzany przez pobliskich turystów. Szczyt Koziej Górki wznosi się na wysokość 686 m n.p.m. Bardzo często zdobywany jest również przez rowerzystów, ten morderczy dla co niektórych podjazd, kosztuje ich wiele sił.

Kozia Górka zwana również Stefanką (od nazwiska dra Karola Steffana - bielskiego burmistrza i prezesa Beskidenverein), przez Niemców nazywana Ziegenbock porośnięta jest lasem mieszanym z podkreślająca się przewagą buku.

 

Schronisko na Koziej Górce zimą fot. Walczak MarcinPod szczytem znajduje się jedno z moich ulubionych schronisk - schronisko turystyczne Stefanka. Jak podaje niezastąpiona Wikipedia, początki schroniska datuje się na koniec XIX wieku. Wyobraźcie sobie, że wtedy stała tutaj mała chata, służąca robotnikom leśnym za schronienie. Ale to był dopiero początek historii schroniska. W roku 1909 budynek przejęło Towarzystwo Popierania Turystyki i ten skromny domek został przekształcony w roku 1912 w schronisko. Niezastąpiony Kazimierz Sosnowski wspomina po raz pierwszy o schronisku w swoim przewodniku w roku 1926. Lata dwudzieste przynoszą zmianę właściciela schroniska, staje się nim niemiecka organizacja Beskidenverein. Trwa rozbudowa obiektu, dobudowano werandę i piękną salę w kształcie rotundy.

Po wojnie schronisko przeszło w polskie ręce, a konkretniej organizacja PTT, następnie PTTK i w efekcie Urzędu Miasta Bielsko-Biała. Tak w zasadzie można było się momentami pogubić, kto zarządza schroniskiem na Koziej Górce. Raz to była Zieleń Miejska, później harcerze z ZHR. Dopiero rok 2005 wyjaśnia sytuacje i dzierżawa schroniska została wypowiedziana harcerzom, którzy podobno złamali warunki dzierżawy i schronisko kierowane jest przez osobę prywatną.

 

Widok na Bielsko-Biała ze szlak na Kozią Górkę fot. Walczak MarcinNa bardzo "swojskie" klimaty schroniska wpływa możliwość zapalenia ogniska, upieczenia kiełbaski, wypicia piwa. A osoby bardziej wymagające mogą zjeść w schronisku obiad. Na terenie przy schronisku znajduje się boisko do siatkówki, może trochę zbyt szumnie nazwane boiskiem, ale jest dodatkową atrakcją tego miejsca. A sam teren rekreacyjny jest bardzo często wykorzystywany na szkolne wycieczki.

A czy wiesz co jest lub było największa atrakcją Koziej Górki? Z czego szczyt i sama nazwa zasłynęła?

Schronisko na Koziej Górce fot. Walczak MarcinOtóż największa atrakcją Koziej Górki był naturalny tor saneczkowy. Co ciekawe był najdłuższym naturalnym torem saneczkowy w Europie. Składał się z 30 wiraży i aż 220 metrów długości. Został on wybudowany w okresie międzywojennym, a powiększony i przebudowany w latach 50-tych. No ale cóż, jak to bywa w naszym kraju, obecnie jest nieczynny i jego pozostałości można oglądać wędrując na Kozią Górkę szlakiem zielonym z Błoni.

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/

 

Kozia Górka na 2be inspired...

Szyndzielnia przez Kozią

Błatnia

Sokołówka

Podgora - Hotel Minerva

Kurorty - Podgora

Parkhotel Vienna Bielsko-Biała

Garmin GpsMap 60Cx + GPmapa

Wycieczki Australia


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!