Dolina Kościeliska - galeria zdjęć

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/koscieliska1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/koscieliska1.php on line 29

 

 Dolina Kościeliska - galeria zdjęć

 

Wybywając z busa otrzymałem cienkiego załamania - dogłębna zaraza przejezdnych. Kolejka do gotowizny Tatrzańskiego Skweru Narodowego wyglądała imponująco negatywne. Jednak sezon letni w kompletni i nasze prognozowania nie zdołały być różne. Jak świetnie wyglądają tłumy w Niziny Kościeliskiej można zobaczyć na upokorzeniu obok. Nieco to przerażające, jednakże i tak jest tutaj świetnie.



Sama Dolina Kościeliska jest pozostałą pod aspektem szerokości doliną w Naszych Tatrach. Rozciąga się na długość 9 km oraz posiada przestrzenie 35km2. A która dolina jest w takim razie najdłuższa? Naturalnie Dolina Chochołowska. Dolina Kościeliska jest traktowana za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, jako obserwatorzy możemy odkryć, że dobitnie najpopularniejszą! Naturalnie przemijanie doliny nie sprawia kłopotów, dlatego na śladu możemy poznać rozmaitego gatunku nieznane obiekty turystyczne. Niektóre dobitnie emitujące się do izolowania od osobowości. Dnem doliny żegluje Kościeliski Napływ.



Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, elewacje jakiego w trzech rejonach oznaczanych bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), przybliżają się blisko do siebie. Dzieli się ją na trzy frakcji: górną, środkową i dolną. Południowa część doliny pomiędzy Tomanową Przełęczą, a wierzchołkiem Ornaku skonstruowana jest ze skał przejrzystych. Znamienity prestiż na rzeźbę obrębu wywarł tutaj lodowiec, zalegający niegdyś aż do wylotu Doliny Smytniej. Część centralna i dolna skonstruowana jest ze skał aluwialnych, głównie odpowiedzialnych na wietrzenie obcasów. W ich odlewaniami kluczowy udział posiadał przepływający dnem doliny Kościeliski Napływ, a także spławiające szczelinami we wnętrzu skał wody podziemne. Efektem ich czynności są skały o niesamowitych kształtach, urwiste elewacje i liczne groty.



Dochodzimy do Polany Pisanej. Tuż przed Bramą Raptowicką, w górnej części Polany Pisanej, znajdzie się poprzeczna odnoga przewodząca do Wąwozu Kraków ( żółty ślad, czas przechodzenia około 55 minut). \"Jest to wycięty w wapnistych wydmach bardzo ścisły jar, o dnie zarzuconym kamieniami i branżami pochodzącymi z drzew rosnących ponad wąwozem albo przywiedzionymi przez wodę. Ta część wąwozu jest pozostałością korytarza uprzedniej jaskini. Dno wąwozu jest na ogół upalne, bowiem Jar Kraków odwadniany jest przez wywierzysko pod Skałą Zapisywaną, woda żegluje nim tylko po przesadnych opadach\".



Przecież nasz piękny Wąwóz Kraków udostępniony jest do wizytowana właśnie do tego miejsca, czyli momentu gdzie jar się przedłuża, a po lewej witryny znajdzie się żelazna drabina do Smoczej Czeluście. Tutaj dla niektórych trop się ukończy, ponieważ pionowa drabina, może u niektórych wywoływać poważne lęki. Niestety nie sprawiłem zdjęcia w tym miejscu. My naturalnie pokonujemy strach i wdrapujemy się do góry. Pokonujemy jeszcze kilkanaście sznurów i posiadamy przed sobą dojście do Smoczej Czeluście.



My zmierzamy dalej szlakiem zielonym do schronienia na Ornaku. Tutaj podróż żyje dalej i natężenie obrotu jest gigantyczne. Wywołujecie z automobilami, panie i maestrowie w sandałkach, wszystko to zmierza do schronienia na Ornaku. Niczym wyścig szczurów. My też, mimo woli bierzemy udział w tym wyścigu. A jest o co walczyć, bowiem kolejki do kredensu będą obszerne ;). Spragnieni orzeźwienia próbujemy wpisanie do schronienia. W tym momencie naszym zbawieniem przedłożył się rozdzielacz napojów, do jakiego nie istniało kolejki. W takim upale schłodzona Pepsi uprzednia czymś zachwycającym..



Smreczyński Staw jest polodowcowym jeziorem morenowym. \"Znajduje się ono u wylotu Niziny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, na wysokości 1226 m n.p.m. Powstało w wepchnięciu między morenami dwóch lodowców. Średnia jego głębokość wynosi 1,8 m, głębokość maksymalna 5,3 m, powierzchnia 0,75 ha, pojemność 13 540 m kubicznych. Od odrębnych tatrzańskich jezior różnorodni się niebotycznym progresem życia organicznego i występowaniem płazów; ustalono występowanie traszki górzystej i karpackiej, żaby trawnej. Jest to również jedno z niegęstych tatrzańskich jezior, które nie jest niekładzione na dnie okrutnego pieca polodowcowego objętego skarpowymi elewacjami, jednak na równinie w borze. Jego skraje są bagniste, porośnięte roślinami bagiennymi. W wodzie obfity fitoplankton, a w nim głównie bruzdnice. Wokół stawu znajdzie się surowy rezerwat przyrody. Kompletny staw objęty jest lasem, a ponad nim widoczne są pułapy: Smreczyński Wierch (2086 m n. p. m.), Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.), pochylenia Starorobociańskiego Wierchu (2178 m n. p. m)\".



Dolina Kościeliska forum


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!