Elektrownia Żarnowiec - Ksazubskie Oko

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/kaszubksie-oko1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/kaszubksie-oko1.php on line 29

 

 Elektrownia Żarnowiec - Ksazubskie Oko

 

Z stref Diableskiej Skały udaliśmy się równo szosą jaką dotarliśmy do Szatańskiej Skały. Oczywiście nic, oprócz łąk i lasów nie dociera do naszych oczu. Upływamy okolica Brzeżno Lęborskie, następnie musimy być baczni bowiem przed nami drobne przejście tras, my skręcamy na nim w prawo! Drogowskaz jest albo go nie ma ;), jednakże przewodzimy się na jedną z tych okolicy (w sekwencji występowania na szosy): Pużyce, Chrzanowo, Witków, Mierzyno, Gniewino. W sąsiedztwu odkryją się trzy rozkoszne jeziora, podobno prywatnego właściciela: Salino, Czarne, Dąbrze. Pędzimy całkowity czas równo, aż dopłyniemy do okolicy Mierzyno. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po wyjechaniu z tej okolicy dążymy na następnym skrzyżowaniu w lewo w stronicę Gniewina. W Gniewinie znowu posiada się przejście na jakim przewodzimy się w prawo, po dystansie około 3 kilometrów dojeżdżamy do zamiarze - Kaszubskiego Oka. Interaktywna mapa (patrz wyżej) wyobraża minioną frakcja trasy. Niezastąpiona w takich przykładach jest nawigacja GPS. Czek wstępu zwyczajny wynosi 4zł (wyjazd windą), 3zł (schodami), ulgowy 3zł (windą) i 2zł (schodami). Wieża Widokowa dostępna jest dla wizytujących w sezonie - przez całkowity tydzień, natomiast poza sezonem - w weekendy.



\"Kaszubskie Oko\" jest agregatem rekreacyjno-turystyczny powstałym w 2006r. Znoszony jest na polepszeniu (ok. 113 m n.p.m.) w otoczeniu górnego kontenera wodnego elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu ( paralelnej jak na naszej górze Żar). \"Architekturę zespołu zaplanowano w kondycji \"oka\" o przestrzeni 4,2 ha. Najważniejszym jego elementem jest \"źrenica\" - Wieża Widokowa, z której platformy rozciąga się widok na zupełną okolicę aż do żebra Bałtyku. Jej podnóże spowija \"tęczówka\" - park botaniczny ułożony w kształt parku francuskiego, natomiast oryginalną \"rzęsę\" stanowi pergola biegnąca wzdłuż ścieżki spacerowej. W pobliżu \"kącika oka\" znajdzie się obła naprawa nawiązująca swą konstrukcją do kształtu platformy wieży\".



\"Rekreacyjne elementy plenerowe \"Kaszubskiego Oka\", to przede każdym inwestowane w 18 stanowisk boisko do mini-golfa, trasa zdrowia oraz grillowisko. W przyszłości znajdą się tu także gokarty. Wieża Widokowa - źrenica Kaszubskiego Oka. Unikalna w swej odmianie budowla w kształcie klepsydry z nadrzędnym trzonem, wokół jakiego wspinają się ku górze kręte schody. Istotą wieży jest zielony kopiec z barierami, w jakiego wnętrzu znajdą się pokoje urzędowe całego Zespołu, wraz z Paragrafem Wiadomości Turystycznej. Stąd rozpoczynamy swą peregrynację ku grzbietowi wieży, który świadczy obła architektura kładziona na wysokości ok. 36 m. Pełna wysokość struktur od istoty kopca do igły, to 44 m. Artykuł widokowy znoszony jest w ten sposób na wysokości ok. 150 m n.p.m. Na platformę widokową można mieć się zarówno za podporą 212 schodków, jak i windą, która kursuje we wnętrzu trzonu wieży\".



\"Co można zobaczyć z wieży? Przede wszystkim - kierując się ku północy widzimy okrętową plażę. Przy zdolnej pogodzie inwestowani w sokoli wzrok dostrzegą nawet okręty pływające po Bałtyku! W kierunku północnego wschodu rozciąga się z architekturze widok na wzgórza morenowe wokół Jez. Żarnowieckiego. Można odtąd też dostrzec reszty po słynnej struktury elektrowni nuklearnej, której zasięg znajduje się po niesprzyjającej witrynie jeziora. Przejeżdżając następnie w kierunku południowym widzimy okazały (122 ha powierzchni) górny bak okolicznej elektrowni szczytowo-pompowej. W kierunku południowo-zachodnim widać natomiast dzierżawę 18 elektrowni wiatrowych\".



Kaszubskie Oko forum


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!