Wycieczka Czarny Staw Gąsienicowy

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/czarny1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/czarny1.php on line 29

 

 Wycieczka Czarny Staw Gąsienicowy

 

Kuźnice znoszone są w dolnej ekipie Niziny Cwanej na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Dla wielu osobowości kojarzą się głównie z kolejką linową na Kasprowy Wierch, która w chwili pisania gawędzie egzystowała w pomocniku. Oczywiście żeby otrzymać Kasprowy Wierch nie trzeba jeździć kolejką, można wybierać jeden ze śladów, który ma zaczątek właśnie w Kuźnicach. My kierujemy się żółtym śladem, przez Dolinę Jaworzynkę na przełęcz Między Kopami.



Po około 2 h osiągamy na przełęcz. Znajdzie się ona na wysokości 1449 m n.p.m. W tym obszarze schodzą się dwa tropy z Kuźnic: żółty przez Nizinę Jaworzynkę oraz niebiański przez Boczań. Wywołujemy tutaj dłuższy odpoczynek sprzymierzony z usilnym fotografowaniem okolicy ;)



Dalsza ulica wiedzie śladem niebieski do schroniska w Murowańcu. Jest to około 25 minut do przechodzenia. Widoki, na tym dziale, są imponujące. W południowym stylu za przełęczą rozciąga się rozległy i płaski, porośnięty trawiastą roślinnością obszar wskazywany Królową Równią. Z uczciwej stronicy tropu wyłania sie opasła kopuła Kasprowego Wierchu. Agnieszka z namiętnością przyrodnika fotografuję tutejsza florę. Czym bliżej Hali Gąsienicowej, tym piękniejsze widoki.



Nie podążamy do schroniska Murowaniec, w powrotnej dróżce tam zagościmy. Kierunek naszej przechadzki prowadzi równo do naszego fundamentalnego zamiarze - Ponurego Stawu Gąsienicowego. Dróżka prowadzi szlakiem błękitnym i będzie solidna około 35 minut. Sam Czarny Przegub jest jeziorem oligotrofonicznym. (bardzo przygniatające słowo). Oznacza to, że charakteryzuje się ono nikczemną zawartością substancji odżywczych rozluźnionych w wodzie i rzetelnym natlenieniem. Całkowita wyprodukowana rzecz organiczna podlega procesowi mineralizacji i zawraca do obiegu, odtąd drobna dozę nalotów. Przegub stawiany jest na wysokości 1622 m n.p.m. w cyrku polodowcowym ( wstaje powyżej granicy nieprzemijającego śniegu w skutku erozyjnej aktywności lodowca górzystego).



Jego powierzchnia wynosi 18 ha, a głębokość 51 m. Swoją kategorię zawdzięcza ciemnogranatowemu, a nawet ciemnemu odcieniowi wody, zespolone z ocienianiem wód sąsiednim wierzchołkiem i sinicami porastającymi przybrzeżne kamyczki. Na jeziorze, w sąsiedztwu jej północno-wschodniego brzeżka znajdzie się nierozległa (310 m2) wysepka porośnięta kosodrzewiną. Zimą Staw jest całkiem zamarznięty, a pokrywa lodu jest chyba znaczna, bo na przestrzeni widać zamarznięte drobne fale. Od egzotycznej strony posiada się widok w witrynę Orlej Perci, z Ponurego Przegubu wiedzie tam trop na Zawrat i Skrajny Granat. Od zachodniej strony wznoszą się ściany Koscielca. My właśnie podążymy w witrynę Kościelca, a jaśniej na Karb. W tych pięknych okolicznościach naturze, warto sprawić sobie w tym obszarze dłuższy odpoczynek.



Czarny Staw Gąsienicowy forum


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!