Czantoria 995 m n.p.m.

 

Szczyt Czantori widziany z wieży widokowej fot. Walczak MarcinCzantoria to kolejny, popularny szczyt w Beskidzie Śląskim. Dlaczego? Tak jak to ma miejsce w przypadku Skrzycznego i Szyndzielnie tak samo na Czantorii powód jest taki sam - coś może wywieźć nasze cztery litery na górę. W tym przypadku jest to kolejka krzesełkowa, która z Ustronia Polany kursuje na Polanę Stokłosica. Dobrobyt za, który trzeba płacić. Jednak wszystkich wygodnych uspokajam, że sam wyjazd kolejką nie można przyrównać do zdobycia szczytu Czantorii! Znowu zapyta ktoś, dlaczego? Odpowiedź została już podana. Kolejka wywiezie nas tylko do Polany Stokłosica, a szczyt Czantorii znajduje się troszkę wyżej. Rozpoznawalny jest po charakterystycznej wieży widokowej znajdującej się na szczycie.

Górna Stacja wyciągu krzesełkowego na Polanie Stokłosica  fot. Walczak MarcinWspomnijmy co nieco o samym szczycie Czantorii. Jako, że Czantoria znajduje się w Paśmie Czantorii, nie powinno być zaskoczeniem dla Ciebie, że jest najwyższym szczytem w tym paśmie. Dominuje w północnej części tego pasma. Czantoria jest również szczytem granicznym między Polską a Czechami. Jednocześnie jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego po stronie czeskiej. Dla szczytu Czantorii charakterystyczne są strome zbocza prowadzące od wschodu i zachodu. 630 metrów liczy różnica pomiędzy szczytem i położonym poniżej Ustroniem.

Ciekawostką, o której muszę przyznać nie miałem pojęcia, jest fakt, że przez szczyt przebiega tak zwany wododział Polski, który stanowi granicę między zlewiskami Odry i Wisły. Wododział to nic innego jak linia w terenie oddzielająca dorzecza dwóch rzek, w ten sposób, że wody spadające po jednej stronie tej linii spływają do jednej rzeki, a po drugiej stronie - do tej drugiej rzeki (źródło: Wikipedia).

Chata na Čantoryje fot. Walczak MarcinCzantoria porośnięta jest lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi. Czasami można natrafić na domieszkę z udziałem modrzewi, jaworów i jesionów. Zarówno po polskiej stronie, jak również po czeskiej stronie granicy, utworzone są rezerwaty przyrody. Odpowiednio rezerwat "Czantoria" oraz rezerwat "Čantoryje". Po czeskiej stronie granicy znajduje się czeskie schronisko turystyczne "Chata na Čantoryje", gdzie można się napić dobrego czeskiego piwa oraz inne trunki orzeźwiające. Niestety miejsce to nie oferuje noclegów.

Wieża widokowa na Czantorii fot. Walczak MarcinNasi południowi sąsiedzi, czasami trochę bardziej zaradni, wznieśli na szczycie Czantorii lub też po ichniejszemu Čantoryje, wieże widokową. Wieży widokowej, która po kolejce krzesełkowej jest najbardziej rozpoznawalnym elementem w krajobrazie pasma Czantorii. Ta potężna konstrukcja wzniesiona została na wysokość 29 metrów. Czyli prostym rachunkiem matematycznym 995 + 29 = 1024 m n.p.m. Ok, ale na czubek wieży nie wyjdziemy, wysokość piątego piętra to około 1016 m n.p.m. A co ważniejsze jesteśmy wyżej i wyzej nad pięknymi bukami i świerkami. Czujesz, co można tam zobaczyć? Rewelacja! Warto zakupić przy kasie panoramy zrobione z wieży widokowej, są one opisane i stwarzają dodatkową radość w podziwianiu pasm Beskidu Śląskiego i Morawskiego i nie tylko!

Widok na Ustroń fot. Walczak MarcinNo dobrze jak już jesteśmy na wieży to napiszę co możemy zobaczy po wdrapaniu na 5-te piętro! Od wschodu zobaczymy w całej okazałości Beskid Śląski. Poczynając, od lewej strony (północny-wschód) Ustroń, Lipowski Groń (rozpoczynający pasmo Wiślańskie), Równica. Za pasmem Wiślańskim można zobaczyć (również od lewej): Wielką Cisową, Błatnię, Stołów, Klimczok, Magurę, Beskidek, Hyrcę. Dalej Kotarz, Skrzyczne, Kopę Skrzyczeńską, Malinowską Skałę, Zielony Kopiec, Magurkę Wiślaną, Baranią Górę. Na dalszym planie: Babia Góra, Romanka i Pilsko. Przy dobrych warunkach widoczne są również szczyty Beskidu Małego : Czupel i Łamana Skała oraz Tatry Zachodnie: Krywań, Velka Kamienista, Bystra, Ostry Rohac, Hruba Kopa, Prislop, Sivy Vrch. Bliżej południowej strony zobaczymy Beskid Żywiecki z dominującą Rycerzową, Jaworzyną, Wielką Raczą. Dalej na południe pasmo Wielkiej Fatry z wyróżniającym się Wielkim i Małym Krywaniem. Od południa przebiega pasmo Czantorii z Soszowem Wielkim i Stożkiem. Tak więc nawet tatromaniacy będą uszczęśliwieni ;). Od zachodu mamy widok zdominowany rozciągającym się Beskidem Śląsko-Morawskim z najwyższym charakterystycznym szczytem Łysej Góry 1324 m n.p.m. Patrząc w stronę Ustronia możemy zobaczyć Małą Czantorię.

Jak zapewne się domyślasz, Czantoria musi posiadać dobrą infrastrukturę szlaków turystycznych. Jest największa w swoim paśmie, więc inaczej być nie może. A na dodatek przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Taki czerwony króciutki szlak na 519 kilometrów łączący Beskid Śląski z Bieszczadami. Ale mniejsza o to, z Czantorii możemy dojść na Soszów Wielki, na Mała Czantorię, Stożek, zejść do Utronia, Nydka i Trzyńca.

Oczywiście, jak grzyby po deszczu powstały inny atrakcje, której w większym lub mniejszym stopniu są związane z Polaną Stokłosicą. Założenie jest proste - nie każdy będzie wychodził na szczyt Czantorii. Wymienię je tylko po krótce: wyciąg krzesełkowy, nartostrada, sokolnia, letni tor saneczkowy, punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami i przekaźnik RTV.

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/

 

Czantoria na 2be inspired...

Akademicka Perć

Hrobacza Łąka

Dubrownik

Kurorty - Podgora

Grand otel Stamary Zakopane

Garmin GpsMap 60 CSx

Wycieczki Dania


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!