Błatnia 917 m n.p.m.

 

Szlak na Błatnia fot. Walczak MarcinWidoki z Błatniej (właściwie- Błotny) zdecydowanie można określić mianej jednych z najpiękniejszych w Beskidzie Śląskim. Ze szczytu Błatniej, a właściwie malowniczej polany, mamy okazję podziwiać beskidzkie szczyty patrząc niemal w każdym kierunku. Na skraju polany znajduje się jedno z ładniejszych schronisk Beskidu Śląskiego - schronisko na Błatniej.

Schronisko na Błatniej należy ono do najładniej położonych schronisk w Beskidach Zachodniach, jest wtulone w południowe zbocze szczytu. Dookoła rozłożyste buki i wąski przesmyk lasu. Samo schornisko najładniej prezentuje się od strony południowej. Możemy podziwiać czerwony dach schroniska oraz przeszkloną werandę jadalni.

Schronisko na Błatniej fot. Marcin WalczakHistorię jego powstania datuje się na rok 1926. W tymże roku niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic wybudowało w tym miejscu drewniane schornisko. Bardzo szybko zyskało ono popularność wśród turystów i stało się najczęsciej odwiedzanym schroniskiemw tych rejonach. Bielski oddział PTT usiłował wybudować tu konkurencyjne schronisko, kupił nawet na ten cel parcelę na szczytowej hali. Kłopoty finansowe oraz zaangażowanie się w budowę obiektu w Zwardoniu sprawiły, że przedsięwzięcia nie zrealizowano. Po wojnie schornisko przejęła organizacja PTT - schronisko podczas wojny służyło Wermahtowi jako koszary. Obiekt ten wymagał remontu i w bardzo szybkim czasie się go doczekał. Obecny kształt schronisko uzyskało w latach 1959-1962. W tym okresie cieszyński oddział PTTK dokonał modernizacji i rozbudowy obiekt. Powstała okazała jadalnia.

Schronisko ma 50 miejsc noclegowych,m jadalnię, bufet i kuchnię.

 

Na szczycie Błatniej znajduje się charakterystyczny kopiec, z którego możemy podziwiać piękne beskidzkie panoramy. Jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie mozemy podziwiać panoramę 360 stopni, obejmującą najistotniejsze i najciekawsze szczyty Beskidu Śląskiego. A co konkretnie?

Na wschodzie wznosi się kopuła Stołowa, następnie masyw Trzech Kopców i Klimczoka, któy opada w stronę Szyndzielni. Stoki, które sa wzrucone w nasza stronę, pokryte są lasami bukowo- świerkowymi i opadają w kierunku Jeziora Wielka Łąka. Na dalszym planie znajduje się masyw Skrzycznego z charakterystyczną kopułą. Jest to najwyższy szczyt Beskidu Ślaskiego. Patrząc na prawo od Skrzycznego mamy okazję podziwiać Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę, kończąc na Baraniej Górze.

Widok na południe fot. Walczak MarcinPatrząc na południe widzimy na pierwszym planie dolinę Brennej, szczyt Kotarza (dwugarb) oraz Stary Groń. Na dalszym planie wznoszą się Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa i Równica z opadającym Liptowskim Groniem. Na dalszym planie znajduje się Stożek, Soszów i oddzielona szerokim siodłem Wielka Czantoria.

Na południowym zachodzie znajduje się Beskid Śląsko-Morawski z dominującą Łysą Górą.

Na samym południo możemu zobaczyć szczyty pasma Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, a nad nimi przy odrobinie szczęścia najwyższe wierzchołki Małej Fatry na Słowacji.

Panorama z Błatniej fot. Walczak Marcin

Gdy nasz wzrok wzrucimy w stronę północną, mozemy obszerwować co się dzieje we wsiach i miasteczka pogórza śląskiego, widoczne jest również jezioro Gocząłkowickie.

 

Największym plusem Błatniej jest bardzo bogata infrastruktura szlaków turystycznych.

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/

 

Błatnia na 2be inspired...

Grzybobranie Błatnia

Sanktuarium Kalwaria

Groniczki Beskid Mały

Dubrownik

Kurorty - Podgora

Villa Barbara Jaworze

Garmin etrex Vista Cx

Wycieczki Słowacja (narty, źródła termalne)


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!