Barania Góra 1220 m n.p.m.

 

Barania Góra to jeden z bardziej uroczych szczytów Beskidu Śląskiego. Główną atrakcją szczytu są piękne widoki, piękne panoramy Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, Śląsko-Morawskiego, Małej Fatry jak również przy dobrej widoczność Tatr. Można powiedzieć, ze obok Skrzycznego to właśnie Barania Góra gwarantuje nam najpiękniejsze widoki w Beskidzie Śląskim. Dużym plusem jest ogólnodostępna wieża widokowa.

Sama Barania Góra wznosi się na wysokość 1220 m n.p.m. Co czyni ją drugim pod względem wysokości szczytem Beskidu Śląskiego. Znajduje się w południowo-wschodniej części tego pasma. Ciekawostką jest fakt, że szczyt administracyjnie znajduje się na terenie miasta Wisła i leży na granicy powiatów: cieszyńskiego i żywieckiego. Zbocza szczytu porośnięte są w większości lasami jodłowo-bukowymi. Domieszką do tej kombinacji najczęściej stają się jawory, świerki i jesiony oraz sztucznie wprowadzanych limb. Spotkać można również wychodnie piaskowca istebniańskiego.

Każdego z nas uczono na lekcjach geografii, że rzeka Wisła swoje źródła ma pod szczytem Baraniej Góry. Stąd też powstał rezerwat przyrody - "Barania Góra" o powierzchni około 390 ha. W rezerwacie tym objęte są obszary źródliskowe oraz partie szczytowe Baraniej Góry. Dodatkowo chronione w ramach rezerwatu są cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinki. Główny cel ochrony to występujący tutaj pstrąg potokowy.

Barania Góra posiada bogatą infrastrukturę szlaków turystycznych. Na Baranią Górę można dotrzeć z Milówki, Przełęczy Kubalonka, Węgierskiej Górki, ze Skrzycznego, z Przysłopa, z Wisły Czarne, ze Zwardonia.

źródło: http://pl.wikipedia.org/

 

Skrzyczne na 2be inspired...

Zamek w Będzinie

Rogacz

Dubrownik

Kurorty - Podgora

Pensjonat Antałówka Zakopane

Garmin GpsMap 60 CSx z GP mapą

Wycieczki Francja


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!