Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/5s1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/5s1.php on line 29

 

 Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów

 

Za zwrotem słychać już zgiełk dobiegający od Wodogrzmotów Mickiewicza. Nie tylko zgiełk , jednak i widok czyni odczucie. Co trochę na temat samych Wodogrzmotów znajdzie się w historyjce z Nadmorskiego Oka. Jest piękny ranek, aleja do Wodogrzmotów zajęła nam ok. 50 minut. Tuż za mostem po moralnej witrynie zaczyna się niebieski trop do Doliny Pięciu Stawów Polskich.



Ślad zielony zaczyna się zgrubnego postępowania po \"schodach\". Z tej sprawie, dotarliśmy do genezy powstania kategorie Doliny Pięciu Przegubów. Przecież wyprzedzamy po powrocie dość mocne dolegliwości przynajmniej w pięciu stawach, spowodowane przenikliwym stanowiskiem. Dolina Roztoki w wstępnej fazie jest zatopiona licznym lasem świerkowym (wiek wielu świerków przewyższa 300 lat), promienie słoneczne do nas nie dochodzą. Dlatego nizina emituje się być rygorystyczna i groźna, a potok Roztoki bardzo niepewny. Co interesujące w lepszej grup Doliny Roztoki wzrasta bór limbowy. Dolina ma długość ok. 4,5 km i powierzchnię ok. 7,0 km2. Nizinę Roztoki od Doliny Pięciu Przegubów zrywa próg Elewacje Stawiarskiej. Wspólnie te dwie nizinie są największym polskim odgałęzieniem Doliny Białki.



Czarny trop to następne mocniejsze zwiedzenie. Mocny turysta na zaczątku szlaku instruuje nas, że jeszcze tylko 300 metrów do schroniska. Tylko, nie dołączył, że w pionie ;). Troskliwie jest to 237 metrów wariancji w wysokości pomiędzy schronieniem, a zaczątkiem czarnego szlaku. Ze szlaku można zauważyć grubą linę biegnącą od schroniska w dół do Nizinie Roztoki. Jest to wyciągarka, wykorzystywana do wyposażenia schroniska. Za nami piękne widoki na Buczynową Siklawę, Wołoszyn, Krzyżne, Kozi Wierch i Granaty. Według mapy rozwiązanie na szczyt powinno pochwycić nam 40 minut. My jednak wplątaliśmy się w kilka sesji zdjęciowych. Istniejemy jednak coraz bliżej schroniska.



Dochodzimy do schronienia, widok - dobranocka. Na pierwotnym zarysie Przedni Przegub Polski, dalej czubki Miedzianego, Szpiglasowego Wierchu i Kotelnicy, Walentynkowego Wierchu a także Orlej Perci i Świnicy. W schronieniu czekają na nas cała grupa, która pojechała przed nami. Nie próżnują i w tych pięknych okolicznościach jedzą... Czas na drugie lub też główne śniadanie.



Sama Nizina Pięciu Stawów jest wysokogórską, polodowcową doliną o długości 4 km i przestrzeni 6,5 km. W Dolinie znajdzie się parę polodowcowych jezior. Największe z nich to Szeroki Przegub Polski położony na wysokości 1665 m n.p.m. (31,14 ha, głębokość 79,3 m). Inne jeziora to: Zadni Przegub, Czarny Przegub, Mikry Przegub, Przedni Przegub jak również Byku Oko. Nad Frontowym Stawem znajdujące się jest schronisko, przy którym \" współcześnie\" przybędziemy.



o porządnej stronicy znajdzie się następny z Pięciu Stawów - Czarny Przegub Polski. Tymczasem jak się okazało Piotrek wykrył bryłę z tajemniczym łucznikiem, ale kolejni turyści \"coś\" zgubili. Tym razem wypasało na okulary. Lecz jak to mówią: \"W naturze nic nie ginie\", w tym rejonie, powiedzenie to ma dość stały nacisk w wyrażeniu \"w naturze\". Piotrek przeniósł \"łucznika\" w ręce wyrostków od posianych gogli. Jak ta gawęda potoczy się dalej? Kto to pojmuje ;), my jednakże zaczynamy coraz ostrzejsze przechytrzenie na Szpiglasowe Perci, spacer wśród pięknych tatrzańskich jezior powoli chodzi do opowiastki. Czym wyżej tym świetniej prezentuje się cała Nizina Pięciu Stawów Polskich.



Szpiglasowa Przełęcz osiągnięta, istniejemy na wysokości 2110 m n.p.m. Widoki są wyjątkowe. Z północnej strony posiada się Nizinę Pięciu Stawów Polskich, Orlą Perć a także Świnicę. Od strony południowo-wschodniej dominuje Mięguszowicki Czubek, Rysy i Wzniosła. Od wschodu Miedziane a od zachodu Szpiglasowy Wierch. Sama przełęcz powstała w rezultat czynów tektonicznych, w jej zakresie raczej licznie występują świstaki, a czasami można zobaczyć kozice. Nazwa wywodzi od wydobywanego w okolicy antymonitu .



Przejście to istniało już od bardzo starożytna, dobrze prominentne alpinistom. Zostało upowszechnione wśród przejezdnych w roku 1850. Ślad został znakowany w roku 1902. W 1037 roku \"wycięte\" za pomocą trójnitrotoluenu pozostały niektóre wydziały skał. Od zaczątku aleja wzbudzała kontrowersje i uzyskała pogardliwą wymienię \"ceprostrady\".



Ceprostrada - Morskie Oko Tatry


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!