Troglobionty

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/beskidslaski.cogia.net/3kopce1.php on line 29

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/beskidslaski.cogia.net/3kopce1.php on line 29

 

 Troglobionty

 

Z Bielska- Śnieżnej przewodzimy się wozem w stronę Szczyrku, jest pochmurnie, jednakże pogoda w naszym wypadku nie jest newralgiczna. Jedziemy ścieżką Bystrzańską ( aleja wewnętrzna nr 942), upływamy Wnikliwą, Meszną, dojeżdżamy do Buczkowic. Na pierwszy przejściu skręcamy z pierwszeństwem przewozu w prawo na Szczyrk. Kompletny czas pędzimy podstawową kosztowną, dojeżdżamy do Szczyrku i na przejściu w centrum Szczyrku skręcamy w jezdnię Górską nadzorującą do Szczyrku Drgała. Jedziemy za ostatni postój PKSu i po lewej stronicy odkryjemy \"dziki\" niewysoki parking, gdzie pozostawiamy nasz automobil. Z tego miejsca żółtym tropem kontynuujemy w stronę przełęczy Karkoszczonka, podziwiając piękne widoki Beskidu Śląskiego. W sąsiedztwu przełęczy znajdzie się Chałupa Stryja Toma gdzie w subtelnej aurze, można co nieco zjeść, jak również przenocować. My z Przełęczy Karkoszczonka imitujemy się czerwonym tropem w stronę Klimczoka ( troska, aby nie pomylić go z nartostradą!). Startujemy poszukiwania pieczarze.



Warto nadmienić parę wyrażeń o samej jaskini, bowiem jest ona celem - ewenementem, całkowitych Beskidów. Pieczara ma długość 925 m, chociaż niektóre podłoża ( podłoże) posługują, że ma ona 1254 metry długości. Jaka by nie ówczesna prawda, jest to jedna z najdłuższych grot w polskich Karpatach fliszowych. Została ona utworzona w piaskowcach warstw godulskich, jest to grota osuwiskowa o najwięcej rozbudowanej kondycji tego rodzaju. Według dociekań W. Pujdy rozwój jaskini przemierzał w czterech etapach: \" Frakcja korytarzy tworzy zsuw, strefa rotacja w płaszczyźnie horyzontalnej. Niekiedy bloki ulegają zniekształceniom i ześlizgom w różnorakich nurtach. Stąd również zaznacza się rozbiór na piętra z siatką bocznych, bocznych, korytarzy co wytwarza, że grota ma forma labiryntu.\" Pieczara pozostała wynaleziona w roku 1946 przez A Jasiewicza. Deniwelacja jaskini wynosi 32,6 (-28,+4,6) m, a sam odstęp znajdzie się na wysokości 950 m n.p.m. Gorączka w jaskini utrzymuje się na poziome 6 znaczników Celsjusza.



Troglobionty - to gatunki występujące tylko w pieczarach, gruntownie przystosowane do egzystencji w ciemnościach poprzez upadek oczu i pigmentacji organizmu (np. studniczka Niphargus tatrensis z Pieczarze Mokrej w Beskidzie Śląskim).



Troglofile - są spotykane zarówno we wnętrzu pieczar jak i poza nimi, jednakże w analogicznych warunkach (szczeliny skalne, podłoga, itd.).



Troglokseny - typy trwające na ustawiczne poza pieczarą, ale okresowo korzystające z jej osłonienia.



W otoczeniu jaskiniowym to właśnie troglokseny stanowią najliczniejszą grupę ludzi. W grotach beskidzkich są to periodycznie żyjące: muchówki, motyle z gatunków szczerbówka kseni: Scoliopterix libatrix, Triphosa dubitata i pajęczaki.



Wkładani w hełmy, rękawiczki, czołówki, ciuchy \"robocze\" z wielkim poruszeniem i, coraz wybitniej użyczającą się, fascynacją podziemnego globu wysiadamy w dół studni konstytuującej przelot źródłowy pieczary. Niestety deficyt mapy sprowadził, że defacto w dalszym przeciągu dotykaliśmy się odkrywcami, jednakże z innej stronicy służyła temu ogromna miara niepewności. Techniczny spis poruszania się wewnątrz pieczary można przeczytać na tej oto witryny: spis pieczary a równie użyteczny dział pieczary na Trzech Kopcach znajdzie się tutaj: dział. Z dna studni zarządzamy główne kroki korytarzem w kierunku SW w witrynę Sali Przedpokój. Jednakże na dzień dogodny potrzebne w tym obszarze jest czołganie. Znajduje się tutaj nieogromna studnia wiodąca do wzmiankowanej Sali Przedpokój. Zarządzamy obadać drugi korytarz, który doprowadzi nas do Studni z Zaciskiem. W tym momencie rozgrywam żywą potyczkę z czymś co można śmiało nazwać lękiem. Sprzęg jest wąski, jeszcze kilkanaście lat temu, twardo nie stanowiłoby to ogromniejszych problemów ;) Studnia z Zaciskiem ma około 6 metrów głębokości. Spływając do dna dochodzimy do Sali z Obeliskiem inaczej wskazywanej Pracownią Zbójców. Wyraźna Hall z wysokim obeliskiem o rozmiarach : wysokość około 3m, wielkość 1,8m, długości 6m. Jeden z korytarzy doprowadza nas do Sali wskazywanej Jadalnią. Heniek chodził jeszcze dalej, dochodząc prawdopodobnie do Dużej Izb, jednakże w tym obszarze finalizowaliśmy główną włóczęgę z Grotą na Trzech Kopcach. Pieczara posiada bardzo wiele połączonych ze sobą korytarzy, możność zabłądzenia obliczam na dość ogromną, szczególnie tworząc ogromną miarę emocji, które akompaniują eksploracji pieczary. Tak ukończy się nasza pierwsza, nie miniona, wyprawa do pieczary na Trzech Kopcach.



Troglofile


Jesteś związany z Beskidem Śląskim? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Beskidem Śląskim, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jesteś twórcą regionalnym, chcesz reklamować swoją działalność zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!